Ako funguje šnorchel?

Moderný šnorchel má mnoho častí, ktoré nemusíte detailne poznať. Stačí ak ich viete správne použiť. Ukážeme si ich na príklade suchého šnorchla Alpha Dry.

Vlnolam

Na vrchole trubice  sa nachádza vlnolam, ktorý zabraňuje striekajúcej vode a vlnkám, aby sa dostali priamo do šnorchla. Často je výrazný, reflexný, aby ste boli vo vode viditeľný. Niektoré vlnolamy sú smerovo nastaviteľné.


Klapka proti zaplaveniu

Zjednodušene vrchná klapka sa rovnako nachádza pod vlnolamom. Jej úlohou je pri ponorení automaticky uzavrieť trubicu a nevpustiť vodu.

Detské šnorchle a jednoduchšie modely pre dospelých majú trubcu uzatvorené guličkou plnenou vzduchom. Lepšie modely majú sofistikovanejšie klapky s kvalitným tesnením.


Telo šnorchla

Trubica je plastová alebo gumová, tvarovaná tak, aby ergonomicky kopírovala hlavu šnorchlistu. Dĺžka šnorchla sa pohybuje okolo 40 centimetrov, s priemerom 2 – 2,5cm. Väčší priemer znamená jednoduchší nádych a výdych.

Detské šnorchle sú kratšie a užšie, aby detské plúca bez námahy vydýchli použitý a opäť vdýchli čerstvý vzduch.


Držiak šnorchla

slúži na prichytenie šnorchla k potápačskej maske. Môže byť pevný, pohyblivý, alebo úplne odnímateľný. Odnímateľný držiak  jednoduchým uvoľnením odpojíte od masky ak šnorchel nepotrebujete a rovnako rýchlo ho  pripnete naspäť.


Náustok

Mal by byť mäkký, príjemný, ľahko tvarovateľný, aby jeho používanie bolo čo najpohodlnejšie. Kvalitné šnorchle ho majú anatomicky tvarovaný, aby nenamáhal sánku a vyrobený z antialergického silikónu, aby nezachytával nečitoty.


Výdychový ventil

Nachádza sa v spodnej časti šnorchla a jeho úlohou je v prípade ak sa do šnorchla dostane voda, vás jej jednoducho a rýchlo zbaviť.

Stačí ak na hladine fúknete do šnorchla trochu vzduchu, jednocestný ventil sa otvorí a všetka voda vytečie. A  vy si môžete vychutnávať podmorský život.


Pre lepšiu predstavu o jednotlivých častiach a celkovej funkčnosti si pozrite našu video recenziu suchého šnorchla Aplha Dry:


V ponuke výrobcov sa každoročne objavujú rôzne variácie a vylepšenia. Môžete nájsť šnorchle s dvojitým výdychovým ventilom, 360° klapkou alebo úplne flexibilným telom. Pri výbere sa poraďte sa so svojim predajcom, alebo oslovte nás. O šnorchloch vieme takmer všetko.

Plutvy.sk šnorchel predajňa v Petržalke, Bohrová 1